autor: Martin Bořil    |   datum: 10.09.2012  |  

14. expedice - PIRIN 2012 (Bulharsko)

Vichren. Mramorová pyramida, třetí nejvyšší hora Balkánu. I to byl jeden z cílů letošní expedice do pohoří Pirin.

Předem prozradím, že setkání s místní mafií (na rozdíl od výpravy před osmi lety) jsme se úspěšně vyhnuli. Výpravě opět velel zkušený náčelník Šagi a v osvědčeném korábu značky Scania jsme kromě milých a šikovných řidičů přivítali i mnoho nových tváří, nejen ze žďárských farností. Autobus poslouchal řidiče na slovo, expedičníci už méně, i přesto jsme zvesela dorazili až k rumunsko-bulharské hranici na Dunaji. Cestou jsme navštívili i naše krajany ve slovenské vesničce Stará Huťa na severu Rumunska. Přechod hranic proběhl hladce, trval pouhé dvě hodiny.

Naším prvním bulharským cílem bylo pohoří Pirin, zapsané na seznam UNESCO. Krásné, strmé hory nás překvapily svojí rozmanitostí. Zažili jsme příkré výstupy kamennými lavinami i klidné chvíle na travnatých rovinách s výhledem na věnec hor okolo. Osvěžení v průzračných horských jezerech i přechod hřebene tak úzkého a strmého, jako je hřeben střechy. Burácející horskou bouřku i úchvatné výhledy z nejvyššího vrcholu...

Ovšem nejen horami živ je člověk! Duchovní vzpruhu nám nabídly především starobylé kláštery Roženski a Rilski monastir a další poutní místa, ale také mše svaté v přírodě. Vzpruhou tělesnou pak určitě byla zastávka v městečku Melnik, proslulém svým vinařským uměním.

Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v rumunském Banátu, abychom pozdravili Čechy žijící ve vesnici Eibenthal. Návštěva to byla sice krátká, ale intenzivní a velice přátelská. Společně s místními jsme slavili mši svatou a potom ještě dlouho do noci vyprávěli v hospůdce i tom, jak se Čechům v Banátu žije.

Noční bouřka nás už nemohla rozhodit (ani ty, kteří si svoje stany chytře nechali v autobuse a spali v ne zcela nepromokavém přístřešku), a tak jsme po krásných a naplněných deseti dnech zamířili domů. Díky všem a na viděnou na příští expedici!

Více na http://www.diecezniexpedice.cz/

Tomáš PejchalTOPlist