autor: Martin Bořil    |   datum: 17.10.2013  |

10. farní pouť: SRBSKO 2013

Cílem letošní farní pouti bylo Srbsko. Krásná zem s mnoha dobrými lidmi.
Evropa z nich udělala padouchy a agresory, tak jsme si chtěli udělat jiný obrázek – a povedlo se!
Odjeli jsme v neděli večer 8. září a jeli celou noc. Nad ránem jsme vystoupili v Sremsklých Karlovcích a dali si pravé balkánské kafe v nejzapadlejší kavárně s jedním psem a dvěma kočkami.
Obešli jsme pravoslavný kněžský seminář a prohlédli nádherné historické městečko. Další zastávka byla blízko – v malých horách Fruška Gora jsme navštívili dva pravoslavné kláštery.
Bratři mniši nás přijali velmi pěkně a jeden bratr v bráně monastýru nás vítal dokonce místní pálenkou. Večer jsme dorazili do města Požega, kde jsme měli objednaný hotel. Bydlení výborné, obsluha vynikající. Dospali jsme dluhy a již jsme se těšili na druhý den. V programu byla “Šarganská osmica”, skutečný technický unikát. Hory na hranicích Srbska a Černé hory byly před více než 100 lety překlenuty železnicí tak důmyslným způsobem, že jízda obnovenou železnicí se stává nezapomenutelným zážitkem. V dalších dnech nás čekala pouť do nejznámějšího kláštera (zapsaného do seznamu světového dědictví UNESCO) - Studenica a také pěší pouť do čtyř klášterů v Ovčarsko - Kablarské soutěsce. V závěru týdne jsme navštívili české krajany v Banátu na srbské straně hranice a v Češko Selu navštívili starostu a slavili mši svatou. Na rumunské straně již vytrvale pršelo a tak jsme se ve Svaté Heleně rychle ubytovali u českých rodin a prožili družné večery s místními u cujky, Lipovaru a sármy... V pátek dopoledne jsme vyšli ráno na kopec na Dunajem, slavili mši svatou a vydali se zpět domů. Bohu díky za krásné dny.