autor: Daniel Blažke    |   datum: 25.03.2011  |  

Divadlo TRÁDL se představuje

Když na podzim roku 2009 seděl tým Chaloupky (Lukáš Páša Bořil, Radka Stránská, Anežka Bukáčková a Tomáš Pejchal, který ovšem tehdy chyběl)  před Batyskafem na houpačkách a houpal se, tu jsem já, okolo jdoucí Daniel, zapředl s ním rozhovor. I položil mi Lukáš zdánlivě nevinnou otázku: „A Danieli, ty’s někdy dělal divadlo?“ Netušil, že divadlo je z mých koníčků nejoblíbenější. Skromně jsem naznačil, že jsem již účinkoval mimo jiné na prknech Divadla Husa na provázku, nebo třeba pražského Rudolfina. Takto nenápadně nadhozená konverzace podnítila myšlenku spáchat nějaké divadlo společně, a to pro děti na Chaloupku. Jenže co hrát?

Ester
    Shodou okolnosti jsem nosil v hlavě myšlenku na zpracování biblického příběhu knihy Ester. Jakmile tedy Páša vznesl uvedenou otázku, okamžitě jsem tuto myšlenku tasil. A věci se daly do pohybu. Začal jsem psát veršovanou hru se zpěvy pro pět herců. Skromné, ale nabité provedení. Jak se zimní Chaloupka blížila, vyrýsoval se scénář, začalo se zkoušet, a to v následujícím obsazení:
    Král Achašvéróš, perský despota, zapudiv svou ženu Vašti, oženil se s židovskou kráskou Ester. Byl smýkán názory svých rádců, zvláště padoucha Hamana, ale i krásou své ženy Ester, a ztvárnil ho Lukáš Páša Bořil. Teprve při zkoušení se přišlo na to, že nedokáže přesvědčivě zahrát podnapilého. Dostal proto domácí úkol, aby se v tomto polepšil.
    Zbožný Žid Mordekaj, bratranec a opatrovník Ester, zachránce králova života, posléze i spoluzachránce židovského národa v perské diaspoře – tuto roli na svá bedra vzal Tomáš Pejchal. Aniž tušil, že na svá bedra bude muset vzít riskantním způsobem i Hamanovu maličkost.
    Ester, půvabnou židovskou dívku, která nalezla milost u krále, nebála se riskovat svůj život pro záchranu svého lidu a nebránila se ani přepychu královských komnat – tu zahrála Anežka Bukáčková. Své milostné zaujetí mezi králem a královnou zkoušeli oba herci tak přesvědčivě, že spolu začali i doopravdy chodit.
    Haman, zlotřilý antisemitský dvořan se zálibou v napichování lidí na kůl, hlavní nepřítel Židů a anální speleolog krále, to byla role, kterou jsem napsal pro sebe, já Daniel Blažke. Při vyslovení Hamanova jména jsou herci i diváci podporováni v tom, aby pohoršeně volali „tfuj!“ Jak se ukázalo, mnoho dětí  tento návyk neopouštěl ještě dlouho po skončení představení.
    Vašti, zapuzená králova žena, dále sluha, služka, písař, vypravěč a Zereš, Hamanova stará – všechny tyto role si vystřihla Radka Stránská. Na dokreslení stačí podotknout, že její oblíbenou rekvizitou je váleček – paličku na maso jsem jí nedovolil.
    Křestní jména herců pak vytvořila akrostych TRÁDL, kterým jsme označili náš divadelní spolek. Hra se dětem líbila a chtěly, abychom ji zahráli také rodičům. A když rodičům v klášteře, tak také přátelům od Prokopa v kapli sv. Barborky. Ale zase se to tam někomu líbilo a navrhli, abychom to hráli někde dál. Tak měla hra doposud asi deset provedení, např. v Křižánkách, Nížkově, Brně, Herálci, skautům kdesi a tak.


Král David
    Sešel se rok s rokem a všem bylo jasné, že je třeba přijít zase s něčím novým. Zpočátku jsem své tvůrčí síly vzhledem k novým pracovním závazkům podcenil a sáhl jsem k již hotové hře David a Goliáš, kterou jsem napsal pro jednu příležitost v Teologickém konviktu. Jenže hra byla náramně krátká, jen asi 15 min. Kvůli tomu nemělo cenu tahat diváky z domovů. Shodou okolností jsem však tou dobou přeložil text písně Leonarda Cohena Haleluja, kterou proslavil film Shrek. Napadlo mě tedy rozšířit hru o motiv Davida a Batšeby. Poohlédl jsem se tedy po nějaké sličné Batšebě, o kterou bych stávající soubor rozšířil. Volbou Marušky Čáslavské jsem načerpal i dostatek inspirace, abych hru včas dopsal. Premiéra se totiž hrála již druhý pátek adventní v Městském divadle v rámci Ostrova pohody. Docvičit se hru podařilo takřka na poslední chvíli, ale mocné publikum a magie divadelních prken vykouzlilo nezapomenutelnou atmosféru, která hru podržela.
    Král David je rekvizitami, rozsahem, písněmi i hereckým výkonem náročnější hra. Jedná se o malý divadelní diptych, jehož první část tvoří původní příběh David a Goliáš a druhou část série bitev, na jejichž pozadí dojde k mravnímu poklesku krále Davida. Z obsazení je třeba vedle Davida, kterého hraji já, uvést krále Saula v podání Lukáše Bořila, obra Goliáše v podání Radky Stránské, která v druhé části hraje rovněž proroka Nátana, dále vypravěče v podání Tomáše Pejchala, Batšebu v podání Marušky Čáslavské, nakonec pak izraelské a pelištejské armády v podání Anežky Bukáčkové. Obě části diptychu tematicky spojuje motiv písně, jakožto prostředku katarze od zlého ducha. I tato hra se zatím těší dobrému ohlasu a my doufáme v uspokojivý počet repríz.

Daniel Blažke

Z nadcházejících představení nabízíme:
Král David - v neděli 3.4. v 15.00 v Křižanově v katolickém domě
Ester - v pátek 27.5. v 19.00 v Brně u sv. Jakuba v rámci akce Noc kostelů

TOPlist