autor: Julča F. Pešlová    |   datum: 09.07.2010  |

5. farní puťák: Novohradské hory 2010

Letos jsme se o puťáku vydali křižovat Novohradské hory na česko–rakouské hranici.

O letošním, již pátém ročníku jsme měli základnu na malé chatě blízko poutního kostela Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě, kde pramení známá léčivá voda. Rodinné zázemí nám jako každý rok skvěle vytvořili Bořilovi.
Ze žďárského nádraží jsme vyjeli v neděli 4. července dopoledne vlakem přes Havl. Brod, Jihlavu a České Budějovice, kde jsme přesedli na autobus do Nových Hradů. Odtud nás čekala poměrně dlouhá pěší pouť až do Dobré Vody. Tady jsme dočerpali zásoby vody z pramene a strávili pozdní odpoledne na chatě.
Další den po snídani, dobalení a rozdělení proviantu jsme již vyrazili do terénu. Začali jsme na Kraví hoře přímo nad Dobrou Vodou, potom jsme dále pokračovali na horu Kuní. Sešli jsme do Černého Údolí až k Žofínskému pralesu, kde jsme strávili 1. noc v přírodě. 2. den začalo hned ráno pršet, což s malými přestávkami vydrželo celý den. V úterý jsme prošli několik bývalích sudetských vesnic. Odpoledne jsme slavili mši sv. v polorozbořeném kostele v Pohoří na Šumavě, naobědvali se a vyrazili k hranicím. U prvního rakouského vrcholu jsme narazili na pramen Lužnice, a již jsme hledali místo ke spánku. Na konec jsme se utábořili na vrcholu hory s výhledem na české hranice.
Ve středu jsme pokračovali dále po rakouské straně Novohradských hor. Ve čtvrtek už jsme jen vystoupili na horu Vysokou a rovnou sešli do Dobré Vody. Odpoledne si ještě většina vyrazila na zaslouženou koupel v rybníku, ale již další den nás čekala cesta domů.
Letos se měl znovu hrát turnaj v kuličkách, ale bohužel se stihlo pouze několik zápasů, což stačilo s přehledem nahradit frisbee.
Zkrátka, letošní puťák se jak jinak než vydařil.

Farní puťák do Novohradských hor