autor: Vladimír Záleský    |   datum: 28.04.2020  |  

Pozvánka na 1. Retro expedici Nostalgie 2020

Milí přátelé,
s mnohými jsme se dlouho neviděli a vlastně ani nevím, zda adresy – poštovní i e-mailové – nás ještě propojí…  Pokud ano, zdravím Vás všechny z Vysočiny. Letos v létě se snad vydáme na 22. expedici – dnešní účastníci jsou kluci a děvčata patnácti, šestnácti… letí. Vy jste se před lety účastnili prvních našich výprav: do Skandinávie, Pobaltí, Portugalska, Banátu, Skotska... Moc rád vzpomínám na všechna táboření, bloudění a nacházení. Napadlo mne, že bych letos vytvořil 1. retroexpedici a pokusil se pozvat na společnou výpravu po letech opět Vás, narozené v minulém tisíciletí.

Mnozí máte rodiny, děti, jste zavalení prací, starostmi – kdy jste naposledy vyrazili do lesa s batohem? Chci Vás pozvat po řadě let na pořádnou cestu a dát do kupy opět výpravu z našich prvních účastníků expedic, samozřejmě budete-li chtít také se svými manželi a manželkami, případně i s dětmi, jsou-li již cestování schopni.

Výprava se uskuteční od úterý 28. dubna do soboty 2. května – jsou to tedy pouze 3 pracovní dny, protože 1. květen je státní svátek.
Nejprve moje představa:  oblíbili jsme si italské Toskánsko a Umbrii, kraj tolika svatých a tolika umělců, že 5 dní cesty, které jsem naplánoval nemohou obsáhnout krásu a bohatství tohoto kraje. Název výpravy „Nostalgie“ nemá působit pateticky, ale odkazuje na film Andreje Tarkovského z roku 1983. Proto jedním z prvních cílů bude starý klášter San Galgano u Sieny a dalším důležitým bodem cesty bude městečko Monterchi, kde budeme rozjímat před freskou renesančního malíře Piero della Francesca - Madonna del Parto. Budeme putovat trochu po jeho stopách a také po cestách San Francesca di Assisi - od Gubbia, kde uzavřel památnou dohodu s vlkem až po La Vernu, kde objevil Kristovy rány na svém těle.
 
Prvním přihlášeným je otec Václav, a bereme také Aleše a jeho autobus, takže staré kulisy zůstávají, vše ostatní bude zcela jinak…  Například budeme ubytovaní v poutních domech a klášterech a první společnou večeři budeme mít na rakouském poutním místě Griffen, pravděpodobně s námi pojede znalec dějin umění s připravenými přednáškami, navštívíme rodný dům Michelangela. Jeden z mladších expedičníků pomůže občas pohlídat děti a starat se jim o bohatý program. Pro nás bude pouť zároveň duchovním cvičením, s denní četbou, přednáškou, růžencem, mší svatou… 

Přihlašujte se u mne a neváhejte; můžete jet sólo nebo s manželem, manželkou a případně i s jedním dítětem starším 6.ti let.

Požehnané dny     
P. Vladimír Šagi
 

TOPlist