autor: Petr Fořt (vložil Martin Bořil)    |   datum: 01.06.2018  |  

Od dobových náčrtů k virtuální realitě

 Ukázky uchopení nových technologií a jejich možností v oblasti rekonstrukcí historických památek se staly předmětem jarního přednáškového semináře, který vznikl ve spolupráci studentů a pedagogů z VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou a Římskokatolické farnosti ve Žďáře nad Sázavou 2. Jeho cílem bylo po více jak roce spolupráce představit zájemcům a návštěvníkům farnosti možnosti BIM technologií a virtuální reality. Ve spolupráci se studenty školy byly představeny jak dlouhodobě vznikající projekty na poli architektury a nových technologií, tak novinky a možnosti digitalizace historických budov. Významnou roli v této oblasti sehrálo především spojení multioborových technologických systémů pro zpracování digitálního prototypu budov v aplikacích Autodesk Revit se zpětnou integrací s daty pořízenými s 3D scannerů a parametrických návrhových systémů.

Prostředí zámku a farnosti ve Žďáře nad Sázavou 2

Ve velmi příjemném prostředí Římskokatolické farnosti ve Žďáře nad Sázavou 2 vzniklo několik ukázkových pracovišť, na kterých studenti postupně představili zajímavé možnosti 3D technologií. Akce byla uvedena panem farářem, Mgr. Vladimír Vojtěchem Záleským a Ing. Petrem Fořtem z VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou, který ve spolupráci se studenty představil krátce nejnovější postupy v oblasti tvorby projektů. Ukázkový cyklus byl postaven s ohledem na zájem návštěvníků na řadě ukázek využití BIM a PLM software ve výuce na VOŠ a SPŠ ve Žďáře nad Sázavou s příklady výuky technické a designerské vizualizace. Součástí prezentace byly nejen studie dobové podoby historických památek a vlastní používané technologie informačního modelu budov, ale také ukázky vizualizace novodobých staveb. Spojením těchto technologií lze ve velmi krátkém čase dosáhnout vysoké úrovně názornosti a představení strategií budoucí výstavby.

 Spojení historie a nových technologií

Velký zájem návštěvníků podvečerní akce si získaly především virtuální studie dobové podoby Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, která byla vytvořena na základě zachované historické rytiny z roku 1730. Návštěvníci se tak mohli vrátit díky virtuální realitě do první poloviny 18. století a detailně si prohlédnout původní stav kostela. Tato moderní technologie dává technikům do rukou zobrazovací a prezentační nástroje s vysokým potenciálem pro představení návrhů již na úrovni digitálního obsahu. Kreativitě a nápadům se prakticky meze nekladou a každá studie může být ihned konzultována na úrovni technických, vědních a historických oborů.

Více informací můžete získat na www.spszr.cz nebo na www.zelena-hora.cz.

 

Dobová rekonstrukce s využitím technologie virtuální reality
 
Článek vyšel v časopise CAD 2/2018.
 
Ing. Petr Fořt
VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou

TOPlist