autor: Martin Bořil    |   datum: 08.05.2018  |

Pozvánka na 1. Lidovou krojovou pouť na Zelenou horu

Vážení přátelé,

ve Žďáře nad Sázavou byl slavným architektem Janem Blažejem Santinim postaven poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Kostel je dnes zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Po celých tři sta roků od svého vysvěcení zůstává cílem poutníků z celé naší vlasti. Rádi bychom v souvislosti s oslavou letošního 100. výročí založení Československé republiky tuto tradici rozšířili.
Dovolujeme si proto pozvat členy Vašich folklórních souborů, stejně jako poutníky z jednotlivých farností na 1. Lidovou krojovou pouť ke svatému Janu Nepomuckému na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou

Pouť se uskuteční v den státního svátku 8. května 2018 s následujícím programem:

• 9.00 - 10.00 hod. shromáždění účastníků v areálu zámku Kinských

• 10.00 procesí účastníků z baziliky Panny Marie do poutního kostela na Zelené hoře

• 10.30 poutní mše svatá

• 12.00 - 15.00 program pro účastníky  prohlídka poutního kostela, baziliky a barokní galerie s přednáškou; folklorní  veselice s občerstvením v areálu Zelené hory

Po hudební stránce zajistí doprovod poutní slavnosti Venkovská kapela a Horácká cimbálová muzika. Pro krojované účastníky bude připravena šatna a ZDARMA obdrží poukázku na oběd.

Svatojánský poutní kostel na Zelené hoře leží na pomezí českých a moravských zemí, a tak stejně jako dnešní Kraj Vysočina spojuje území z obou stran historické zemské hranice. Věříme proto, že bychom se v roce 100. výročí založení Československé republiky mohli setkat a poprosit společně patrona naší země sv. Jana Nepomuckého o přímluvu do dalších let.  Přihlásit se k účasti a získat další informace můžete na níže uvedených e-mailových nebo telefonních kontaktech.

Na setkání se těší

P. Vladimír Záleský
správce farnosti Žďár nad Sázavou II
mail: zdar-klaster@dieceze.cz