autor: Martin Bořil    |   datum: 22.08.2017  |  

2 717 405

Máme prezidenta, jakého si přesně tolik mých spoluobčanů zvolilo, se všemi důsledky.

Ztratili jsme tvář před Čínou, která již ví, jak jsme slabí a jak pro peníze uděláme cokoli. Ztratili jsme tvář před Ruskem, které již ví, že jsme přestali být soupeřem. Rusko si ale přinejmenším od dob Alexandra Solženicyna dobře pamatuje, že moc slova je silnější než moc zbraní; zdá se však, že Havlovo Slovo o slově a Moc bezmocných jsou již zapomenuty. Ztratili jsme tvář před Amerikou, která již ví, že se s námi nedá moc počítat.

2 717 405 občanů volilo Miloše Zemana (před volbami jsem psal Karel, samozřejmě.). Všichni děláme chyby a nyní jistě není čas na výčitky; věřím, že oněch 2,7 milionu mých spoluobčanů již nahlíží trpké následky svého rozhodnutí, scénka u korunovačních klenotů, výroky o kouření po 27. roce věku bez rizika, výroky o nepřítomnosti ruských vojáků na Ukrajině, pozvání a nepozvání rektorů, rozhovor přes všechny meze v Číně; je mimo moji fantazii, že by se někdo za stávajícího stavu věcí ještě prezidenta s čistým svědomím zastával.

Učitelé na základních a středních školách tak musí učit studenty, ano, takový je náš prezident, ale vy nesmíte být jako on. Na rozdíl od něj musíte vědět, že lidská práva jsou důležitější než ekonomická stabilita, musíte vědět, že je třeba se nahlas zastat utiskovaných, na ulici, v metru nebo kdekoli na světě, i za cenu rizika a nepříjemných následků. Musíte být šlechtici ducha a dávat si pozor na svou mluvu, ne jako náš prezident. A nikdy nesmíte své špatné činy, neslušnou mluvu nebo cokoli, obhajovat tím, že jiní to dělají taky. Pokud budete někdy v dospělosti zastávat důležitý úřad, nesmíte dávat špatný příklad. Lidé si tohoto prezidenta zvolili, ale my vás musíme učit, že nesmíte být jako on.

Mám naději, že studenti tomu budou rozumět. Všichni četli nebo viděli Pána prstenů a Tolkien si s tímto motivem několikrát hraje. Théoden, král Rohanu, který v jedné chvíli podlehl vlivu našeptávače Grímy a vede království do zkázy, tragická role správce Denéthora, který vede podobně do zkázy Minas Tirith a je zde samozřejmě veliký Saruman, který situaci vyhodnotil tak, že zlo je tak mocné, že nelze proti němu bojovat – je tedy lépe se s ním spojit. 

V Pánu prstenů ale nakonec dobro zvítězilo navzdory zradě mocných a věřím, že tak odráží jakousi základní lidskou zkušenost, zkušenost pohádek, že to není zadarmo a že to stojí mnoho sil ale že dobro v konečném zúčtování není bez šance. Našim studentům tak situace v našem národě může být velmi povědomá. Snad již ví, že se nestane nic pokud budou mlčet ale že se může stát všechno, když se začnou o veřejné věci starat, že budoucnost je v našich rukou a snad mají vštípen onen známý citát o tom, jak to dopadne s pravdou a láskou a kdo dlouhodobě a nakonec zvítězí a nad kým. Zlí lidé mohou ten citát různě zesměšňovat ale to je tak vše. 

===
Zdroj: http://blog.aktualne.cz/blogy/marek-vacha.php?itemid=24042

Marek Orko Vácha: katolický kněz, administrátor ve farnosti Lechovice u Znojma. Na Fakultě sociálních studií v Brně vede seminář zaměřený na vztah křesťanství a ekologie. Narozen v Brně v roce 1966, na Přírodovědecké fakultě MU v Brně vystudoval obor molekulární biologie a genetika, teologii studoval v Olomouci a v Bruselu. V letech 1997 a 2000 se účastnil dvou výprav na Antarktidu. Je přednostou Ústavu etiky na 3. lékařské fakultě Karlovy univerzity.

TOPlist