autor: Vladimír Záleský    |   datum: 05.02.2014  |

Informace o stavu vrácení poutního kostela svatého Jana Nepomuckého

Biskupství brněnské předalo NPÚ v Praze veškeré potřebné doklady s žádostí o navrácení Zelené hory do vlastnictví farnosti. Státu před pěti týdny vypršela lhůta, kdy mělo k navrácení dojít. V médiích bylo sice několikrát oznámeno, že by předání mělo skutečně proběhnout v nejbližší době, ale dosud se tak nestalo, aniž bychom dostali vysvětlení.

Také jsme byli požádáni o osobní setkání s generální ředitelkou NPÚ; byli jsme připraveni jet do Prahy, ale domluvený termín setkání byl několikrát odvolán z důvodu zaneprázdnění paní ředitelky.

Stále věřím v poctivé jednání všech, kdo mají vyřešení restitučních nároků na starost a chceme trpělivě jednat o navrácení kostela v klidu a v přátelském duchu.

Současné protahování neprospívá ani kostelu – stát již delší čas do oprav kostela neinvestuje žádné prostředky a my opravovat zatím nemůžeme. Že je mnoho nutných prací naléhavě potřeba, je jasné  každému, kdo areál poutního kostela navštíví. Představa, že farnost vlastnictvím Zelené hory zbohatne, je zcela naivní. Naopak, bude to velká starost; veškerý zisk z průvodcovské služby půjde na nutné opravy a zdaleka tyto práce nemůže pokrýt. Každý dosavadní vlastník byl odkázán také na dotační programy a na dary velkorysých a obětavých lidí.

Tento kostel však budovali naši předkové ke cti a chvále Boží a za velkých osobních obětí se po léta o kostel církev a farnost starala. To nás zavazuje k tomu, abychom v díle pokračovali.

Průvodcovská služba by se měla stále zkvalitňovat ke spokojenosti turistů a současně chceme navrátit Zelené hoře někdejší věhlas poutního místa. Chceme, aby byl kostel ozdobou našeho města, a lidé, především místní, měli dostatek možností přijít do kostela i bez zakoupené vstupenky.

K trestnímu oznámení L. Procházkové se snad ani nebudu vyjadřovat – myslím, že každý soudný člověk si udělal obrázek sám. Veřejnost byla několik let krmena polopravdami i nepravdami o církevních restitucích. Ty se staly především dobrým politickým tahem a já jen doufám, že je stále dost lidí, kteří na to neskočili... K obviněním: Zelená hora nikdy nepatřila do vlastnictví rodu Kinských a nařčení z toho, že někdo zfalšoval protokol z roku 1953 o převzetí kostela do vlastnictví státu snad může evokovat pouze přesmyčku se známým falsifikátem Zelenohorského rukopisu. Ach ten Václav Hanka a Josef Linda... Kdyby tento komunistický dokument z nejhorších let totality nikdy neexistoval, byli bychom první, kdo by se radoval, protože pak by vlastnictví a užívání Zelené hory nebylo nikdy dotčeno.

I v době 2. světové války, před ní i po ní se o kostel starala farnost, jak dokládá pečlivě psaná farní kronika. Myslím, že do mnoha debat a nepochopení proniká především velká dávka zloby. Věřím však, že spravedlnost bude naplněna a že dobrá vůle i ze strany státu existuje.

P. Mgr. Vladimír Vojtěch Záleský, farář na základě dotazů médií