autor: Martin Bořil    |   datum: 20.08.2016  |

Biskup Vojtěch jubilantem

V pořadí třináctý diecézní brněnský biskup Mons. Vojtěch Cikrle se v těchto dnech (20. srpna) dožívá sedmdesátých narozenin a vzkazuje všem, kteří mu poštou i e-mailem poslali a posílají gratulace:
„Děkuji všem za blahopřání k narozeninám, a děkuji také za modlitby, kterými mne v biskupské službě mnozí provázíte a posilujete.“

Ze života biskupa Mons. Vojtěcha Cikrleho:

Studium mu bylo komunistickým režimem znemožněno, vyučil se tedy slévačem, později odmaturoval na Střední škole pro pracující v Brně. Nějakou dobu pracoval jako dělník v brněnských Šmeralových závodech, ve Zbrojovce a na stavbě dálnice D1 mezi Prahou a Brnem. Po základní vojenské službě (1969–1971 v Českých Budějovicích) vystudoval CMBF v Litoměřicích, na kněze byl vysvěcen 27. června 1976 v Brně. V letech 1976–1982 působil jako kněz v brněnské diecézi ve farnostech Jaroměřice nad Rokytnou, Jihlavě, Znojmě, Slavkově u Brna, Velkých Němčicích a Starovicích. V letech 1982–1990 působil v kněžském semináři v Litoměřicích nejprve v pozici prefekta, a následně i jako rektor. 14. února 1990 jej papež Jan Pavel II. jmenoval 13. biskupem brněnským. Vysvěcen byl 30. března 1990.

Během svého biskupského působení od roku 1990 do června 2014 vysvětil celkem 222 kněží a také 44 jáhnů ke službě trvalého jáhenství. Při České biskupské konferenci působí jako v komisích duchovní péče o armádu, liturgii, kněžskou formaci, dále pak jako předseda v radách pro rodinu a bioetiku. Zabývá se však i péči o křesťanské panny a vdovy.

V září 2009 měl tu čest přivítat v Brně na tuřanském letišti papeže Benedikta XVI., který u příležitosti svatováclavských slavností uskutečnil svou apoštolskou návštěvu České republiky, Biskup mu na památku u té příležitosti daroval kopii náprsního kříže nalezeného na vykopávkách velkomoravského hradiště u Mikulčic.

Roku 1996 zahájil beatifikační proces představené znojemského konventu sester Boromejek Matky Vojtěchy Hasmandové, který byl po několika letech převeden do vyšší fáze procesu a v Římě byl roku 2014 papežem Františkem potvrzen.[5] Od roku 2004 zároveň z jeho podnětu probíhá beatifikační proces mučedníků z doby babických procesů P. Jana Buly a Václava Drboly.

Roku 2011 se zúčastnil spolu s kardinálem Dominikem Dukou pohřbu rakouského politika a hlavy habsburské dynastie Otty Habsburského-Lotringena, jehož pozemské tělo jako jeden z mála biskupů doprovodil až k místu jeho posledního odpočinku v hrobce kapucinského kostela ve Vídni.