autor: Martin Bořil    |   datum: 04.08.2016  |

Není správné ztotožňovat islám s násilím, řekl novinářům papež

ŘÍM - Papež František vyzval veřejnost, aby nespojovala islám s násilím a uvědomila si, že i katolíci páchají trestnou činnost. Papež to řekl v neděli cestou z návštěvy Polska, kde se účastnil Světových dnů mládeže v Krakově.

Reagoval tak na dotaz stran úterního útoku v kostele ve francouzském Saint-Étienne de Rouvray, kde dva muži vtrhli do kostela při mši a jeden z nich podřízl hrdlo pětaosmdesátiletému knězi. K činu se přihlásila organizace Islámský stát (IS).
"Nelíbí se mi, když se mluví o islámském násilí, protože násilí vidím každý den, i když listuji novinami tady v Itálii: jeden zabije svou snoubenku, jiný tchýni... A jsou to násilníci, kteří jsou pokřtění katolíci! Jsou to katoličtí násilníci....Kdybych mluvil o islámském násilí, měl bych mluvit také o katolickém násilí. Ne všechni muslimové jsou násilníci a ne všichni katolíci jsou násilníci."
Podle papeže je v každé náboženské skupině malá skupina fundamentalistů.
"Je také pravda, že snad ve všech náboženstvích je vždy malá fundamentalistická skupinka. Funadamentalistická! Alespoň u nás je. A když fundamentalismus dojde až k vraždě – vraždit je ovšem možné i jazykem – to říká apoštol Jakub, ne já – ale také nožem. Myslím, že není správné identifikovat islám s násilím. Není to správné a není to pravda! Vedl jsem dlouhý rozhovor s velkým imámem univerzity al-Azhar a vím, o co jim jde: usilují o mír, o setkání."

"Terorismus vyrůstá tam, kde není jiná možnost a kde se peníze stanou Bohem," uvedl rovněž papež. Podle něj je na vině také nedostatek ekonomických příležitostí pro mladé lidi v Evropě. "Když nemají práci a ztratili ideály, pak se obrátí k drogám, alkoholu nebo se dají do služeb IS," uvedl papež.
Papežovy odpovědi na dotazy novinářů na palubě letadla najdete zde.
Překlad papežových slov Johana Bronková a Jana Gruberová, česká sekce Radia Vatikán.
===
Převzato s laskavým svolením z webu www.christnet.cz
Ze světa / juml / ČTK/red. / 2. srpna 2016 8:06
Iustračního  foto: Facebook.com / Don Guido Marini