autor: MaBo    |   datum: 16.05.2016  |

Zvony pro Zelenou horu

V polovině září 2015 byly v dílně zvonařského mistra pana Petra R. Manouška odlity 3 nové zvony pro Zelenou horu. Ponesou jména českých a moravských patronů: sv. Cyril a Metoděj, sv. Vojtěch a sv. Zdislava.

V areálu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře bývávalo 5 zvonů. Po zničujícím požáru v roce 1784 došlo k provizorní opravě věží nad 5 kaplemi poutního ambitu. Věže nad těmito kaplemi již nikdy nedostaly původní tvar, což vedlo k tomu, že pouze 3 věže mohly být opatřeny zvony.

Během 1. světové války byly stávající zvony zrekvírovány a teprve v roce 1926 byly odlity u firmy “Manoušek” nové 3 zvony. Dodnes se zachovala dokumentace k těmto zvonům a tak víme, že jeden z nich se jmenoval sv. Cyril, byl laděný jako “A2” a vážil 37 kg . Druhý – sv. Metoděj byl laděn “G2”, vážil 57 kg. U třetího zvonu se nezachovalo jeho jméno , ale ví se, že byl laděný v tónu “C3”.

Bohužel i tyto zvony byly o 15 let později, v době druhé světové války,  přetaveny.  Je to vždy potupa, když chce někdo z posvěcených zvonů vyrábět zbraně... S lidmi to ale v letech hrůzy dopadlo ještě hůře. Snad je v tom tvrdošíjném navracení zvonů i naše touha po míru a pokoji, který je tak křehký a vzácný.

Na Zelené hoře nejsou zvony celých 75 let. Konečně nastal čas, vrátit poutnímu kostelu hlas a pořídit tři nové zvony. Protože jsme na staré hranici Čech a Moravy a také dvou diecézí – brněnské a královéhradecké, budou se nové zvony jmenovat sv. Cyril a Metoděj, sv. Vojtěch a sv. Zdislava. Zvony byly odlity podle dochované dokumentace  ve zvonařské dílně Manoušek, tak, jako v roce 1926.

Zvony budou požehnány v pondělí 16. května, v den svátku sv. Jana Nepomuckého a  poprvé se rozezní  po zavěšení a technické instalaci v následujících dnech. Srdečně vás  zveme na Zelenou horu v pondělí  16. května. Mši svatou od 17:00 bude celebrovat brněnský biskup Vojtěch Cikrle.